Centrum Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego w Skierniewicach

Centrum Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego w Skierniewicach, ul. Stefana Batorego 64D
logotyp-CRE

logo CRE

XLVII finał etapu centralnego Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych

Konferencja naukowa powiązana z finałem eliminacji na szczeblu centralnym Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych w Szczecinie.
 
W dniach 24 – 25 maja 2024 r. odbył się XLVII finał etapu centralnego Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych. Tegoroczna edycja miała miejsce w Szczecinie na wydziałach  Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego.
 
Ze względu na odległość dzielącą Szczecin od większości ośrodków akademickich w Polsce, uczestnicy olimpiady i powiązanych z nią konferencji naukowych przybyli do stolicy województwa zachodniopomorskiego już 23 maja. Organizatorzy zadbali o komfort zaproszonych gości, wspaniale też zaprezentowali zarówno miasto, jak również uczelnię, która w tym roku pełniła rolę gospodarza tego wydarzenia.
 
Władze Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego wraz z Komitetem Głównym Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych dopełnili wszelkich starań i zadbali o to, by wydarzenie uświetnili znamienici goście. Patronat finałowego spotkania i związanych z nim konferencji objął Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Czesław Siekierski i Jego Magnificencja Rektor Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego dr hab. inż. Jacek Wróbel, prof. ZUT.
Święto nauki w postaci oficjalnej części olimpiady rozpoczęło się 24 maja od uroczystego sygnału „zbiórka” zagranego na rogu myśliwskim i powitania wszystkich gości przez pełniącego rolę gospodarza prof. dr hab. Cezarego Podsiadło, Przewodniczącego Komitetu Okręgowego OWiUR z okręgu szczecińskiego. Wydarzenie przeplatane było sesjami konkursowymi i konferencjami dla nauczycieli i zaproszonych gości.
 
Głównym prelegentem wykładu inauguracyjnego był  Przewodniczący Komitetu Głównego OWiUR dr hab. Wiesław Świderek, adiunkt z hab. Katedry Genetyki i Ochrony Zwierząt SGGW w Warszawie.  Profesor Świderek wyraził ogromną wdzięczność szczególnie dla licznie zgromadzonej zdolnej młodzieży, która stanowi dumę i przyszłość polskiej nauki i rolnictwa. Zwrócił też uwagę na potrzebę wspierania zdolnej młodzieży szkolnej w dążeniu do zdobywania fachowej wiedzy, jak również  nauczycieli przekazujących tą wiedzę i samych ośrodków dydaktycznych.
Na finał do Szczecina przybyli nauczyciele przedmiotów zawodowych związanych z branżą rolniczą ze szkół w całej Polsce. Wraz z nimi przybyło ponad 240 najzdolniejszych uczniów, którzy w ośmiu blokach tematycznych rywalizowali o tytuły laureatów i finalistów tego najważniejszego konkursu branżowego w Polsce.
 
Bloki Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych:
  • architektura krajobrazu,
  • mechanizacja rolnictwa
  • produkcja zwierzęca
  • produkcja roślinna,
  • ogrodnictwo,
  • weterynaria,
  • agrobiznes
  • leśnictwo.
Centrum Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego w Skierniewicach reprezentowała na tym wydarzeniu Katarzyna Mańkowska, która pełniła również obowiązki opiekuna uczniów ZSP nr2 CKZ im. T. Kościuszki w Łowiczu.
 
 W Szczecinie spotkali się przedstawiciele świata nauki i przedstawiciele firm związanych z branżą rolniczą. Spotkanie to zaowocowało poznaniem nowych technologii, nawiązaniem kontaktów, wymianą myśli i  doświadczenia.
Podróż daleka, ale było warto poświęcić kilka godzin, ponieważ Szczecin okazał się być pięknym i  gościnnym miastem. Konferencja i sam finał olimpiady odniosły ogromny sukces merytoryczny i  frekwencyjny. Kolejny raz zostało udowodnione, że fachowa wiedza jest kluczem do sukcesu, motorem napędowym do rozwoju branż i  budowania nowych relacji z zainteresowanymi podmiotami. Kolejna XLVIII edycja OWiUR odbędzie się za rok i jak zawsze będzie miała miejsce w innym mieście, gdzie gospodarzem będzie już inna uczelnia wyższa.