Zapraszamy do oglądania videocastów i wystaw wirtualnych, które przygotowała Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi (ul. Gdańska 100/102). Zachęcamy do wykorzystania treści podczas lekcji i zajęć.
W ofercie mamy także spotkanie.
Materiały edukacyjne
Przybliżamy Symbole Narodowe RP
Czy można prasować flagę? Jakie kolory pojawiają się w godle Polski? Dlaczego hymn Polski nazywa się Mazurek Dąbrowskiego? Jak dbać o symbole narodowe?
https://www.youtube.com/watch?
Aleksandra Piłsudska jako Pierwsza Dama Niepodległości
Przypominamy osobę Aleksandry Piłsudskiej i wszechstronność jej działań, rolę matki, żony, koleżanki kurierki, Pani Marszałkowej, działaczki społecznej, kobiety oczytanej i wykształconej, która wspierała poczynania Męża.
https://www.youtube.com/watch?
Bolesław Wieniawa-Długoszowski adiutant i przyjaciel Józefa Piłsudskiego
Polityk, lew salonowy, żołnierz, oficer, dyplomata, adiutant Józefa Piłsudskiego, bard legionowy, niedoszły prezydent RP. Bywalec salonów, przyjaciel twórców okresu Młodej Polski i bohemy paryskiej. Ulubieniec kobiet, przystojny mężczyzna, którego nazywano pięknym Bolkiem.
https://www.youtube.com/watch?
Wystawy online
Komiksy patriotyczne w zbiorach Biblioteki
Komiksy o tematyce patriotycznej i patriotyczno-historycznej w ostatnich latach zyskują na popularności, a liczba tytułów powiększa się z roku na rok. Warto pamiętać, że takie komiksy były wydawane już w okresie II Rzeczpospolitej. Najlepszym tego przykładem jest pierwszy polski komiks Ogniem i mieczem czyli przygody szalonego Grzesia (na wystawie prezentowany jest reprint wydany w ramach serii Dawny komiks polski). Dobrym przykładem jest twórczość duetu najbardziej znanego z komiksu o przygodach Koziołka Matołka, czyli Kornela Makuszyńskiego i Mariana Walentynowicza, którzy wydali komiks Wanda leży w naszej ziemi.
http://www2.wbp.lodz.pl/pliki/
Symbole narodowe RP w kolekcjach Łódzkiej Książnicy
Kto ty jesteś? Jaki znak Twój? Czy znasz polskie symbole narodowe?
Symbole narodowe zostały opisane w ustawie z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych.
Symbolami Rzeczypospolitej Polskiej są: Orzeł Biały, barwy biało-czerwone oraz hymn Mazurek Dąbrowskiego. Przybliżamy je na wystawie i polecamy wybrane publikacje ze zbiorów Biblioteki:
http://www2.wbp.lodz.pl/pliki/
A gdy na wojenkę szli pieśni i piosenki niepodległościowe
Na wystawie przedstawiono w układzie chronologicznym wybrane piosenki i pieśni legionowe w postaci wydawnictw nutowych oraz śpiewników, od czasów powstania listopadowego po lata 20-te XX w.
http://www2.wbp.lodz.pl/pliki/
Spotkania
ŚPIEWAMY DLA NIEPODLEGŁEJ
Zapraszamy także na wydarzenie ŚPIEWAMY DLA NIEPODLEGŁEJ – 7 listopada 2024 r. (czwartek) godz. 17.00. Współorganizator: Stowarzyszenie Ruch Kultury Chrześcijańskiej ODRODZENIE”. Podczas spotkania śpiewamy wspólnie wybrane pieśni patriotyczne. Wstęp wolny!